KÜÇÜKKAYA KAPLAMACILIK İTH. İHR. ve TİC. LTD. ŞTİ. design design
ANA SAYFA Ana Sayfa Hakkımızda Ürünlerimiz Fotoğraf Galerisi Magazin İletişim design
design
  HABER AYRINTI


Almanya''dan kalkıp gelerek, Burdur''daki çırağını ziyaret etti
Birçok ülkeye ihracat yapan ünlü çalgı aleti üreticisi (lutiyer) Rüdiger Wolf, Burdur’a gelerek, bir dönem Almanya´da çırağı olan Erkan Küçükkaya’yı ziyaret etti.
Ürettiği keman, çello, viola ve kontrbasları birçok ülkeye ihraç eden ünlü çalgı aleti üreticisi (lutiyer) Rüdiger Wolf, Burdur’a gelerek, bir dönem Almanya´da çırağı olan Erkan Küçükkaya’yı ziyaret etti. Erkan Küçükkaya, küçük yaşta ailesi ile Almanya’nın Weisbaden kentine gittiğini, ilköğretimini tamamladıktan sonra 1980 yılında dünyanın en yetenekli keman lütiyerleri arasında gösterilen Rüdiger Wolf’un yanında çıraklığa başladığını anlattı. 1992 yılında ustalığa yükselen ve kardeşleri ile Burdur’a dönerek kendi iş yerini açan Küçükkaya, ustasını ağırlamanın mutluluğunu yaşıyor. Yaptığı müzik aletlerinin büyük bölümünün, ustasının aracılığıyla yurt dışına ihraç edildiğini dile getiren Küçükkaya, 72 yaşındaki ustası Rüdiger Wolf’un her yıl Burdur’a gelerek, hem 15 gün tatil yaptığını hem de kendisini denetlediğini ve yeni projeler hazırladıklarını söyledi.
Erkan Küçükkaya, şunları anlattı: ’’Ustam yılda bir kez 3-4 haftalığına Burdur’a gelerek çalışmalarımı izliyor. Birlikte barok sazlar, eski sazlarla ilgili araştırmalar yapıp, eski zamanlarda yapılan cilalama tekniklerini deniyoruz. Ustam eksikliklerimizi tamamlıyor. Bu güne kadar benden desteğini hiç eksik etmedi.’’Rüdiger Wolf da, yılda bir kez Burdur’a gelerek çırağıyla birlikte barok sazlar üzerine araştırmalar yaptıklarını ve onları geliştirdiklerini söyledi. ’’Eski çağlarda kullanılan cilalama tekniklerini, 1600’lü yıllarda kullanılan astar usullerini, cilalamaları, sazların ses tahtalarının en mükemmel şekilde ses vermelerini deniyoruz’’ diyen Wolf, Avrupa’da müzik aletlerinin kendisi gibi küçük atölyelerde çalışan ustalar tarafından yapıldığını, bu nedenle sazların pahalı olduğunu söyledi. Wolf, ’’Ama Erkan’ın atölyesinde yapılan sazlar müzisyenlerin imdadına yetişti ve üretilen çok kaliteli sazlar, dünyanın dört bir yanına Almanya’daki firmalar aracılığıyla dağıtılıyor. Bundan ben de ustası olarak gurur duyuyorum’’ diye konuştu.

 

 

 

  Tüm Haberler

İmalatımız Olan Kontrabaslarımız Uluslararası Jüriler Tarafından Övgü Gördü..
Bulgaristan`ın Provadia kentinde 23. Uluslararası ”Svetoslav Obretenov” Genç Enstrümancılar yarışması`na Çukurova Üniversitesi`ni temsilen katılan kontrabas 3. sınıf öğrencisi Çağrı Bayazıtoğlu yarışmada birincilik ödülüne layık görüldü ve “Laureate” ünvanını aldı.Küçükkaya’yı siyasiler tanıtıyor
İç piyasada beklentilerini karşılayamayan Küçükkaya’nın reklamını siyasiler üstleniyor. 12 Mart’ta Burdur’a gelerek çeşitli ziyaretlerde bulunan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e Burdur Valili tarafından keman hediye edildi. Gül’e hediye ...Ünlü orkestraların enstrümanları Türk kardeşlerdenVali Tapsız, Burdur’la ilgili kısa brifing verdiği Başbakan Erdoğan’a Burdur’da üretilen viyolonsel ile yöresel çalgı sipsi hediye etti.
Burdur Valisi Süleman Tapsız, valilik ziyareti sırasında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a Burdur'un yöresel çalgısı sipsi ile Burdur'da üretilen viyolonsel hediye etti. Ayrıca Hayırsever İşadamı Ercan Akın'ın yaptıracağı Fen Lisesi' ...DEVLET BAKANI TÜZMEN BURDURLU İŞ ADAMLARIYLA BULUŞTU
Bir dizi incelemelerde bulunmak üzere gelen devlet bakanı Kürşat Tüzmen, dün Burdur ticaret ve sanayi odası restoranında sanayici ve iş adamlarıyla bir araya geldi.
 Almanya''dan kalkıp gelerek, Burdur''daki çırağını ziyaret etti
Birçok ülkeye ihracat yapan ünlü çalgı aleti üreticisi (lutiyer) Rüdiger Wolf, Burdur’a gelerek, bir dönem Almanya´da çırağı olan Erkan Küçükkaya’yı ziyaret etti.
design ANA SAYFA Ana Sayfa Hakkımızda Ürünlerimiz Fotoğraf Galerisi Magazin İletişim design design YAPIM
design